#ReSkillRoadMap - cykl rozmów nt. reskillingu. Odc. 1.
Eksperci z rady programowej ds. reskillingu powołanej przy instytucie THINKTANK – dzielą się praktyczną wiedzą i doświadczeniem nt. Dlaczego #reskilling i #upskilling są tak ważne z każdej perspektywy, zarówno Pracodawcy, jak i Pracownika ? … dlaczego warto w nie inwestować? A także jak bardzo temat dotyczy branży IT ?
Z Robertem Reinfussem z VALUEVIEW rozmawia Jakub Sito
Robert Reinfuss, innowator, twórca metodyki ValueView, wykładowca MBA i doradca biznesu w zakresie zarządzania organizacją. Wykładowca studiów MBA i autor publikacji z dziedziny zarządzania.
Reskilling, upskilling, outplacement to wiodące kierunki rynku pracy na najbliższe lata. W styczniu, na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, zaprezentowany został raport nt. reskillingu pracowników. „Wielki reset umiejętności” autorstwa ICAN Institute oraz Future Collars – szkoły kompetencji cyfrowych.
Publikacja jest pierwszym kompleksowym ujęciem zagadnień dotyczących wypełnienia luki kompetencyjnej firm, a także podsumowaniem dyskusji wokół kluczowych dla Polski wyzwań związanych z brakiem specjalistów IT na polskim rynku pracy.
– Głównym celem naszego opracowania jest edukować, edukować i jeszcze raz edukować. Zależy nam, by wyjaśnić skomplikowane zagadnienia dotyczące reskillingu, przybliżyć je możliwie najszerszemu gronu w sposób przystępny, ale też nie nadmiernie uproszczony. Innymi słowy, chcemy omówić i zdiagnozować największe wyzwania rynku pracy, rewolucji technologicznej oraz zaproponować najlepsze rozwiązania, jak się z nimi uporać – wyjaśnia Beata Jarosz, CEO Future Collars
Premiera raportu wpisuje się w kierunek nadany przez Przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, która ogłosiła rok 2023 „Europejskim Rokiem Umiejętności”. Co będzie oznaczać, że pojawią się na rynku możliwości i inicjatywy, które przełożą się na osiągnięcia celów określonych w dekadzie cyfrowej: 80 % Europejczyków z podstawowymi umiejętnościami cyfrowymi i 20 mln Specjaliści ICT do 2030 roku .
Autorzy raportu, Future Collars we współpracy z ICAN Institute – mają na celu, aby publikacja stała się jednym, z najważniejszych dokumentów budujących świadomość transformacji technologicznej. Publikacja skierowana jest nie tylko dla kadry zarządzającej czy działów HR, ale dla każdego, komu zależy na rozwoju zawodowym i osobistym oraz zagwarantowaniu stabilnej pozycji na rynku pracy przyszłości.
Raport w języku polskim i angielskim osadzony jest na stronie www.reskilling.pl dostępny bezpłatnie dla wszystkich w całym kraju.
RADA PROGRAMOWA INSTYTUTU RESKILLINGU PRZY OŚRODKU THINKTANK
Wokół tematyki reskillingu powołana została Rada Programowa ds. Reskillingu przy Ośrodku ThinkTank, skupiająca ekspertów, którzy posiadają bogate doświadczenie w obszarach reskillingu, upskillingu oraz optymalizacji procesów szkoleniowych. Ich wieloaspektowe kompetencje obejmują zarówno technologiczne aspekty, jak i społeczno-ekonomiczne implikacje reskillingu.
Tak szerokie grono zaangażowanych pozwoli nie tylko uchwycić trendy i spojrzeć na reskilling z makro i mikro perspektywy, ale również ustalić priorytety na nadchodzące lata, takie jak min. transformacja technologiczna, uporządkowanie rynku pracy w branży IT, pokazanie korzyści programów reskillingowych etc.
Rada programowa ds. reskillingu
#Reskilling #Upskilling #NoweUmiejętności #Przebranżowienie #WiedzaNaCzasie #RozwójKariery #PrzyszłośćPracy #Future #IT #Technologia #SkillDevelopment #LearnAndGrow #FutureOfWork #CareerUpgrade #ProfessionalDevelopment #ContinuousLearning #AdaptAndThrive #JobReadiness #LifeLongLearning